RS STEEL Sp. z o. o.Czym się zajmujemy?Zabezpieczenia ścian wykopów ziemnych – konstrukcje stalowe rozparcia i oczepy

Zabezpieczenia ścian wykopów ziemnych – konstrukcje stalowe rozparcia i oczepy

Zabezpieczanie ścian wykopów

Podczas realizacji prac ziemnych często konieczne jest zabezpieczenie wykopów w taki sposób, aby ludzie mogli bezpiecznie wykonywać w nich określone zadania. Zabezpieczając wykopy, należy wziąć pod uwagę wiele czynników związanych z warunkami geologicznymi miejsca wykopu, takimi jak oddziaływanie wód gruntowych, zjawiska osuwiskowe, wpływ drgań na grunt, czy zabezpieczeniem innej infrastruktury budowlanej, która istnieje w okolicy wykopu. 

Do zabezpieczania ścian głębokich wykopów ziemnych stosuje się materiały wykazujące dużą sztywność oraz szczelność, takie jak drewno, stal, żelbet. Konstrukcje powinny być łatwe do wykonania i rozbiórki oraz nie powinny one utrudniać wykonywania robót budowlanych pomiędzy ściankami.

Stosowane przez RS Steel metody zabezpieczania ścian wykopów

Ścianka szczelna

Jedną z najczęściej wybieranych metod zabezpieczenia wykopów ziemnych jest ścianka szczelna. Ten rodzaj zabezpieczenia wykonany z grodzic stalowych nie jest tak pracochłonny jak wykonanie obudowy berlińskiej czy palisady. Cała konstrukcja ścianki szczelnej złożona jest z metalowych kształtowników tzw. grodzic, które wbijane są w ziemię za pomocą wibracji przez urządzenia zwane wibromłotami lub statycznie wciskane hydraulicznie prasami łączone na wyprofilowane zamki.

Minusem tej technologii są silne wibracje, które mogą potęgować efekt osuwania się, poza tym mogą być uciążliwe w bliskiej obecności innych budynków. Tam, gdzie nie można zastosować metody wibracyjnej, stosuje się metodę statyczną, w której grodzice są wciskane w grunt. 

Ścianka berlińska

Jest to drugi bardzo popularny sposób zabezpieczania głębokich wykopów, ale niestety bardziej pracochłonny. Podstawą konstrukcji ścianki berlińskiej są pionowo wbite słupy, najczęściej dwuteownikowe stalowe i opinka drewniana. Pierwszym etapem wykonania tego zabezpieczenia jest zamontowanie słupów poprzez wbicie ich lub umieszczenie we wcześniej przygotowanym otworze wypełnionym na przykład betonem. W drugim etapie montowana jest opinka i można przystąpić wtedy do pogłębienia wykopu. W celu dodatkowego wzmocnienia konstrukcji stosuje się dodatkowe kotwiczenie w gruncie i rozpory. Ten rodzaj zabezpieczenia ze względu na brak szczelności może mieć zastosowanie tylko powyżej poziomu wód gruntowych. 

Obudowa z palisady

Trzeci rodzaj zabezpieczenia wykopu składa się z palisady. Są to pale o średnicy od 40 do 60 cm. wiercone w różnych odstępach w zależności czy palisada jest szczelna (zacinana) czy ażurowa (w niewielkich odstępach). W tym sposobie zabezpieczenia grunt znajdujący się za palami tworzy naturalne przesklepienie, dzięki któremu palisada zabezpiecza przed jego obsunięciem. Ma to duże znaczenie w przypadku wykonywania wykopu w pobliżu fundamentów istniejących w pobliżu budynków. W przypadku wykonywania wykopów o dużych głębokościach palisadę wzmacnia się poprzez wykonanie tzw. oczepu na zwieńczeniu pali,  zakotwiczenie lub zastosowanie rozpory.

Zabezpieczanie wykopów konstrukcją stalową przez RS STEEL

Firma RS STEEL ma bogate doświadczenie w wykonywaniu zabezpieczeń głębokich wykopów ziemnych. Posiada własną bazę materiałową i sprzętową do wykonania tego typu zadań. Dzięki dużemu doświadczeniu dobrze wykwalifikowanej kadry jesteśmy w stanie wykonywać nawet nietypowe przedsięwzięcia, wymagające pomysłowości i dobrej logistyki. Nasze atuty to przede wszystkim wykorzystanie nowoczesnych technologii, dobra komunikacja z klientem, szybka i terminowa realizacja.

Nasza firma posiada na koncie liczne zabezpieczenia wykopów ziemnych z wykorzystaniem różnego typu rozwiązań:

  • ścianka szczelna – budowa kolektora Wiślanego w Warszawie,
  • ścianka berlińska – budynek mieszkalny w Krakowie, ul. Radzikowskiego,
  • palisada wiercona – budynek mieszkalny w Gdyni ul. Świętojańska,
  • rozparcia stalowe na oczepie żelbetowym – budynek przemysłowy w Żarach, ul. Westerplatte 10

W razie pytań, dotyczących zabezpieczania głębokich wykopów konstrukcjami stalowymi, zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego lub kontaktu telefonicznego +48 698 313 002

Nasze Realizacje

Miejsce:
Warszawa ul. Josepha Conrada

Zakres prac:
  • Budowa kolektora Lindego Bis Komora K-9
Zamawiający:
Fedrecht Sp. z o.o.
Warszawa ul. Josepha Conrada

Budowa kolektora Lindego Bis Komora K-9

Miejsce:
Darłowo ul. Słowiańska

Zakres prac:
  • Montaż Konstrukcji Stalowej Zabezpieczenia Wykopu
Zamawiający:
BUDOKOP
Darłowo ul. Słowiańska

Montaż Konstrukcji Stalowej Zabezpieczenia Wykopu

Miejsce:
Kraków, ul. Radzikowskiego

Zakres prac:
  • montaż/demontaż rozparć oczepów i stalowych na obudowie berlińskiej
Zamawiający:
3KMGEO Sp. z o.o.
Kraków, ul. Radzikowskiego

Budowa Budynku Mieszkalnego

Miejsce:
Chrzanów, Czechowice-Dziedzice

Zakres prac:
  • montaż/demontaż rozparć oczepów i stalowych na oczepie żelbetowym na palisadzie wierconej z pali CFA
Zamawiający:
Fedrecht Sp. z o.o.
Chrzanów, Czechowice-Dziedzice

Budowa Modernizacja linii kolejowej 93

Zobacz wszystkie